شهید سلیمانی به کاراکتر برتر فرهنگی در میان کودکان تبدیل خواهد شد


نشست خبری و افتتاحیه اولین پویش ملی «قهرمان من» با محوریت شهید سردار حاج قاسم سلیمانی امروز با حضور محمد یقینی، دبیر پویش، حجت الاسلام سبحانی، مدیر انتشارات جمال و سیدابراهیم علایی، تولیدکننده بازی دلاور و خانواده شهید مدافع حرم، اصغر پاشاپور در مجتمع فرهنگی سرچشمه برگزار شد.نشست خبری و افتتاحیه پویش ملی «قهرمان من» با محوریت شهید سردار حاج قاسم سلیمانی امروز با حضور محمد یقینی، دبیر پویش، حجت ‌الاسلام سبحانی، مدیر انتشارات جمال و سیدابراهیم علایی، تولیدکننده بازی دلاور و خانواده شهید مدافع حرم، اصغر پاشاپور در مجتمع فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

پویشی برای ترویج گفتمان قهرمان ملی در جامعه

یقینی در این نشست با تاکید بر اینکه پویش «قهرمان من» به مناسبت اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی برگزار می شود، گفت: در این پویش که با اهداف معرفی ویترینی کامل از محصولات فرهنگی تولید شده تا امروز با موضوع حاج قاسم سلیمانی، کمک به تولیدکنندگان این محصولات که در شرایط کرونایی آسیب دیده اند و ترویج گفتمان قهرمان ملی در جامعه دنبال شده، قرار است محصولات فرهنگی کودک و نوجوان متناسب با طرح این شهید جمع آوری و توزیع شوند.

وی افزود: خوشبختانه در کشور قهرمانان زیادی داریم و حتی منابع خوبی هم برای معرفی قهرمانان به کودکان که قشر اثرپذیر جامعه محسوب می شوند، وجود دارد؛ با این حال در تبدیل این قهرمانان به یک کاراکتر که پیوست فرهنگی داشته باشد، ضعف های زیادی داریم و این پویش در نظر دارد تا به معرفی قهرمانان به این قشر کمک کند. امروزه گردش مالی کاراکترهای فرهنگی در دنیا ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار است و حتی در کشورهای پیشرفته این حوز ۵ تا ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می شود، اما با وجود گردش ۳۵ هزار میلیارد تومانی این حوزه در کشور، باید گفت که نیم درصد از محصولات این حوزه محتوای بومی دارد و مابقی مربوط به کاراکترهای خارجی است.

تولید ۵۰۰ محصول فرهنگی با کاراکتر شهید سردار قاسم سلیمانی در کشور

دبیر پویش ملی «قهرمان من» با تاکید بر اینکه ۱۰ کاراکتر محبوب فرهنگی در میان کودک و نوجوانان خارجی است، بیان داشت: با توجه به اینکه شهید قاسم سلیمانی جزو قهرمانان شناخته شده برای جامعه است، می توانیم این کاراکتر را به ۱۰ تا ۱۵ کاراکتر اول کشور تبدیل کنیم. همچنین این پویش ۵ محصول فرهنگی کتاب، نوشت افزار، اسباب بازی، پوشاک و هدیه (گیفت) را شامل می شود.

یقینی در ادامه گفت: امروز ۱۵۰ تولیدکننده در حوزه تولید کاراکتر حاج قاسم سلیمانی فعالیت کرده و ۵۰۰ محصول هم در بازار وجود دارد، اما در نظر داریم تا این میزان را به ۲۵۰ و حتی ۳۰۰ تولیدکننده و تعداد محصولات را نیز هم به ۲ برابر افزایش دهیم، علاوه بر آن در حال حاضر ۵ فروشگاه آنلاین و ۳۰ فروشگاه فیزیکی نیز اقدام به فروش این محصولات می کنند که طبیعتا با شروع به کار این پویش تعداد این فروشگاه ها نیز افزایش خواهد یافت.

باید تلاش کنیم تا شخصیت قاسم سلیمانی تحریف شده به جامعه معرفی نشود

در ادامه حجت الاسلام سبحانی، مدیر انتشارات جوان با تاکید بر اینکه اولین سوالی که مطرح می شود این است که چرا باید به معرفی شخصیت هایی مانند سردار قاسم سلیمانی بپردازیم، گفت: کافی است در اینترنت نام این شهید را جستجو کنید، می بینید ویکی پدیا به عنوان اولین سایت درباره این شهید، نوشته است که سردار سلیمانی تروریست بوده و حتی از واژه مرگ برای شهادت او استفاده کرده است، علاوه بر آن این سایت می نویسد که مردم ایران و عراق از مرگ سلیمانی خوشحال شده اند! این مهم نشان می دهد که هنوز به اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی نرسیده ایم، با تحریف بزرگ پیرامون این شخصیت مواجه هستیم، از طرف دیگر در داخل هم عده ای در حال تحریف شخصیت قاسم سلیمانی هستند و حتما اگر کمی صبر کنیم، انحرافات و تحریفف این وقایع را از زبان داخلی ها هم خواهیم شنید.

او اظهار داشت: قطعا اگر به تاریخ نپردازیم، نه تنها دشمن بلکه برخی از هموطنان نیز از زاویه خودشان ماجرای شهادت قاسم سلیمانی را یا به سمت خود کشیده و یا آن را طرد می کنند و در نهایت باعث تحریف تاریخی و مصادره این شخصیت به منافع منافع سیاسی خواهد شد، از این رو باید تلاش کنیم تا این اتفاق نیفتاد و این مهم نیز یک دین ماندگار است که در طول تاریخ ادامه خواهد داشت. نگاه کنید وقتی یک افسانه ای  مانند رستم خلق می شود، سرداران ادبی ما برای حفظ، نوآوری و بازنویسی آن تلاش می کنند و حالا که قهرمانان واقعی ای داریم که دنیا را متحول کرده اند، باید آن را حفظ و به جامعه بشناسانیم.

گفتنی است، در پایان این مراسم پسر شهید مدافع حرم پاشاپور به ذکر خاطراتی از این شهید پرداخت و در انتها نیز از پوستر پویش «قهرمان من» با حضور خانواده این شهید و مسئولین برگزاری پویش رونمایی شد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!